LOUDSPEAKER PROTECTION WITH SOFT START
Ovaj uređaj namjenjen je za zaštitu zvučnika od pozitivnog i negativnog napona na izlazu pojačavača. Ovaj napon se može pojaviti usled neke greške u izlaznom stepenu audio pojačavača kao i pojave ”klip”-a zbog premodulisanog izlaznog stepena, nepravilne frekvencijske krive itd.
U sklopu uređaja ugrađen je i tajmer za zadrškom uključenja zvučnika u trajanju od cca 5 sekundi.
Za izradu uređaja koriste se djelovi koji se lako mogu naći na našem tržištu. Izuzetak može biti rele čiji kontakti moraju obezbjediti protok struje od 10A. Iz tog razloga je na štampanoj ploči predviđena ugradnja dva relea (radni kontakti spojeni paralelno) tako da se u finalizaciji izrade može postaviti jedan rele od 10A ili dva relea od 5A.
Za napajanje uređaja potrebno je obezbjediti simetrično stabilisano napajanje +/- 12V. U tu svrhu na sekundaru mrežnog transformatora potrebno je imati 15V.
Transformator se može dimenzionisati za dodatnu struju od 300mA kako bi se mogao iskoristiti za napajanje ventilatora koji se postavljaju za hlađenje izlaznog stepena audio pojačavača. U tom slučaju kako je prikazano na šemi u detaljnoj dokumentaciji, na red sa ventilatorima se postavlja 4-5 dioda kako bi se obezbjedio pad napona od 2,5-3,0 V kako bi ventilatori radili na deklarisanom naponu od12V.
Testiranje završenog uređaja može se obaviti i bez priključenja na audio pojačavač. Dovoljno je da se na otpornik R7 dovede pozitivan ili negativan napon od 20-30 V i ukoliko je uređaj dobro sklopljen, rele će istog momenta reagovati i upaliće se crvena LED dioda.Takođe, prilikom puštanja u rad samog uređaja, prvo će svjetliti crvena LED dioda a poslije 5 sekundi zasvijetliće zelena LED dioda.
Električnu šemu (pdf format) možete skinuti ovdje:
Raspored elemenata (pdf format) možete skinuti ovdje:
Nacrt štampane ploče i adaptera (pdf format) možete skinuti ovdje:
8. Marta 2019. at 8:56
Pozdrav
Mogu li se dobiti vrijednosti dijelova?Ni na jednoj shemi nema vrijednosti samo piše R1, R2 itd
13. Decembra 2019. at 17:28
Zdenko, imaš vrijednosti za komponente i PCB u formatu 1:1 u PDF formatu koji je u prilogu.
11. Decembra 2019. at 11:26
Hello,
This speaker protection.
Is this working good? Is it better in any ways?
13. Decembra 2019. at 17:31
The device is good just correctly select the appropriate relay for the given speaker power.
29. Septembra 2020. at 20:50
Da li je minus kraj operacionog kod otpornika R8?
2. Oktobra 2020. at 13:08
Srđane, memoj da miješaš šemu pojačala i zaštite. Znači, uradiš ovaj sklop za zaštitu koji se napaja sa nezavisnim SIMETRIČNIM NAPAJANJEM.
Kada završiš uređaj, tačku GND (ne minus), dovodiš na MASU pojačala. Zatim dovedeš samo JEDAN PROVODNIK od zvučnika i priključiš na pločicu od zaštite a drugi
kraj ide na zvučnik. To izvedeš u samoj kutiji polačala gdje se montira i pločica od zaštite. Ako nemaš neki izvod već na transformatoru od pojačala,
moraćeš postaviti jedan manji trafo koji će napajati samo zaštitu. NAPAJANJE OD ZAŠTITE MORA BITI SASVIM NEZAVISNO I GALVANSKI ODVOJENO. Imaš to sve prikazano u PDF formatu u prilogu.
Puno uspjeha u radu,
Ekipa KesatNet-a
2. Oktobra 2020. at 13:14
Srđane, testiranje zaštite je opisano u tekstu.
2. Oktobra 2020. at 21:49
Ic1 ima + i – kraj i radi kao komparator. Na pocetku daje -Vcc na izlazu zato sto je “-” kraj pozitivniji od “+” kraja. Tada svetili crvena dioda koja tada ima na jednom kraju masu a na drugom kraju -Vcc. Kada proradi tranzistor T4 tada je “+” kraj pozitivan i na izlazu Ic1 je +Vcc tada svetli zelena dioda. Mozda gresim sicnu semu sam nasao na netu i tamo je “-” kraj na otporniku R8 a kod razdelnika napona R9 i R10 je “+” kraj.
14. Novembra 2020. at 19:08
Ja sam uradio sve sa seme al relej mi se odmah pali, nema tu zadrsku od par sekundi.
14. Novembra 2020. at 21:04
Zlatko, provjeri kondenzatore C2 i C3 (oni su vezani redno ”ledja u ledja”, provjeri i tranzistor T2 on je jedini PNP)
Puno uspjeha u radu,
Ekipa KesatNeta
9. Februara 2021. at 12:16
Pozdrav.Napravio sam bar 5-6 uredjaja i koristim ih za 2 kanala uz male prepravke i prilikom testiranja zastita reaguje na nekoliko V Da li je to sigurno s obzirom da sam dodao jos jedan otpornik 22k na koji je prikljucen drugi kanal sa pojacala i relei su razdvojeni,svaki za po jedan kanal
9. Februara 2021. at 19:06
Zorane, ne bih ti preporucio bilo kakve prepravke. Uređaj je napravljen da reaguje na pojavu ”klipova” (DC napon na zvučniku) i na proboj zvučnika. Za svaki kanal
ide po jedna nezzavisna zaštita bez ikakvog povezivanja između njih.
Puno uspjeha u radu,
Ekipa KesatNet-a